29 listopada 2023

Poradnik Ortopedyczny

Twoja codzienna porcja wiedzy…

Ćwiczenia na ból barku, bark zamrożony i zespół ciasnoty podbarkowej

27 marca 2020

Autor: Dawid Kawka (specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu)

Choroby stawu barkowego, takie jak zespół ciasnoty podbarkowej, bark zamrożony, występują bardzo często w społeczeństwie. Wielu pacjentów męczy się z bólem przez wiele miesięcy, stosując tylko leki przeciwbólowe.

Advertisement

Aby mieć szansę na pełne wyzdrowienie trzeba leczyć się wielokierunkowo.
Do najczęściej stosowanych technik leczenia tych przypadłości należą zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia własne i pod kierunkiem fizjoterapeuty, taping, metody farmakologiczne, a niekiedy leczenie operacyjne (np. artroskopia stawu barkowego).

Advertisement

Proszę pamiętać, że nie należy leczyć się metodą prób i błędów. Jeżeli podejrzewają Państwo u siebie zespół bolesnego barku lub bark zmrożony, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Na takiej wizycie po zebraniu wywiadu, badaniu przedmiotowym oraz wykonaniu badań obrazowych (RTG, USG lub rezonans magnetyczny) zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Tylko w ten sposób można uchronić się przed uszkodzeniami wtórnymi, które mogłyby wystąpić w przypadku wykonywania ćwiczeń stawem ramiennym, który ma nierozpoznane istotne uszkodzenie np. w obrębie ścięgien pierścienia rotatorów, obrąbka itp.

Advertisement

Ćwiczenia we własnym zakresie należy wykonywać tylko wtedy, kiedy mają już Państwo postawione rozpoznanie i są one zalecone przez lekarza.

Poniżej zamieszczamy film prezentujący zestaw ćwiczeń, które mogą Państwo wykonać samodzielnie w domu – przedstawia mgr fizjoterapii Artur Kowalski.

Advertisement