28 września 2020

Poradnik Ortopedyczny

Twoja codzienna porcja wiedzy…

Kalendarz wydarzeń

Na tej stronie zamieszczamy doniesienia o najbliższych wydarzenaich ortopedycznych.

Jeżeli chcą Państwo, żeby wasze wydarzenia zostały dodane do naszego kalendarza, prosimy o wysłanie danych wydarzenia (tytuł wydarzenia, adres, czas, link do strony, baner lub inny obraz promocyjny, kontakt do organizatora – telefon/mail) na adres admin@poradnikortopedyczny.pl .

Advertisement
Paź
9
pt
2020
BioOrthoSport ICRS Kniee&Ankle Course 2020 @ Mercure Wrocław Centrum
Paź 9@08:30 – Paź 10@17:15

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

W imieniu Fundacji Bio-Ortho-Sport mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję naukową do Wrocławia, która będzie miała miejsce 9 i 10 października 2020 roku. Z roku na rok znacząco zwiększa się w naszym kraju ilość osób uprawiających amatorsko różne dziedziny sportu. To bardzo korzystna zdrowotnie tendencja, która ma jednak swoją ciemniejszą stronę, jaką jest zwiększająca się ilość urazów i kontuzji narządu ruchu. Na zdrowie naszych stawów nie tylko wpływa jakość treningu i właściwe przygotowanie motoryczne, czy odpowiednie obuwie ale również sposób odżywiania się, waga ciała, higiena odpoczynku czy jakość suplementów diety, z których sportowcy często korzystają. W tym roku zajmiemy się problemami zdrowotnymi kolana i stawu skokowego u osób, mających większe ambicje sportowe, a także tych, którzy uprawiają sport wyłącznie rekreacyjnie.

Zaprosiliśmy renomowanych ortopedów specjalistów, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami leczenia sportowców amatorów, w szczególności zajmiemy się problemami biegaczy oraz osób parających się crossfietem w różnych jego formach. Oprócz ortopedów, zaprosiliśmy doświadczonych fizjoterapeutów, trenerów biegaczy, instruktorów crossfitu i fitnesu oraz profesjonalistów w dziedzinie dietetyki i leczenia zaburzeń metabolicznych. Głównym celem konferencji Bio-Ortho-Sport jest syntetyczne przedstawienie rzetelnej wiedzy obejmującej nieprawidłowości odżywiania, najczęstsze błędy treningowe, ich skutki oraz możliwości biologicznego i chirurgicznego leczenia stawów.

Konferencja nasza uzyskała zaszczytny patronat International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz Krajowej Izby Fizjoterapii.

Zapraszamy serdecznie do Wrocławia

dr hab. n. med. Bogusław Sadlik
dr n. k.f. Piotr Kotajny

BioOrthoSport

Paź
25
nie
2020
Akademia Chirurgii Ręki – Edycja XII @ Hotel Amber
Paź 25@08:30 – Paź 26@13:40
Akademia Chirurgii Ręki - Edycja XII @ Hotel Amber

Szanowni Państwo!
Okres ostatnich kilkunastu lat to czas dynamicznego, żeby nie powiedzieć, rewolucyjnego rozwoju metod leczenia zarówno ortopedycznego, jak i traumatologicznego. Jest to związane z postępem technologicznym, rozwojem i dostępnością biomateriałów, ale również z doskonaleniem się technicznym całego środowiska ortopedycznego. Dotyczy to oczywiście również chirurgii kończyny górnej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu lekarzy, chcących posiadać umiejętność biegłego operowania kończyny górnej w gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pod kierownictwem prof. Tomasza Mazurka powstała Akademia Chirurgii Ręki. Kursy AChR zostały objęte patronatem PTChR.

Wykładowcami AChR, obok prof. Tomasza Mazurka i członków jego zespołu, są również wybitni specjaliści z innych ośrodków klinicznych: dr n.med. Mariusz Bonczar, dr n.med. Piotr Czarnecki, dr n.med. Ahmed Elsaftawy, prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki, prof. dr hab. med. Leszek Romanowski, prof. dr hab. med. Andrzej Żyluk.

W ramach AChR przedstawiamy aktualny stan wiedzy na temat najważniejszych zagadnień z zakresu leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego uszkodzeń całej kończyny górnej. Nasz obszar zainteresowania sięga od palców do okolicy barku.

Kursy skierowane są do lekarzy w trakcie specjalizacji, pielęgniarek i instrumentariuszek ortopedycznych oddziałów zabiegowych.

Typowe choroby i uszkodzenia z zakresu chirurgii ręki obejmują:

W obrębie ręki:
• uszkodzenia nerwów i ścięgien,
• złamania kości promieniowej, kości palców i nadgarstka,
• zespół kanału nadgarstka.

W obrębie łokcia:
• złamania,
• łokieć tenisisty,
• łokieć golfisty,
• przykurcze i deformacje pourazowe,
• zmiany zwyrodnieniowe.

W obrębie barku:
• zespoły bólowe,
• uszkodzenia pierścienia rotatorów,
• niestabilność,
• zespół zamrożonego barku,
• zmiany zwyrodnieniowe,
• złamania,
• deformacje pourazowe,
• uszkodzenia splotu ramiennego.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także wprowadzone w ostatnich latach nowoczesne techniki operacyjne, tzw. procedur mało-inwazyjnych. Należą do nich techniki artroskopii barku, artroskopii łokcia i nadgarstka, endoskopowego odbarczania nerwów, które pozwalają na wykonanie wielu rekonstrukcji uszkodzonych tkanek bez konieczności wykonywania otwarcia stawów.

Kolejną techniką pozwalającą na poprawę funkcji w zaawansowanych zwyrodnieniach jest endoprotezoplastyka (wymiana stawu). W kończynie górnej może dotyczyć zarówna barku, jaki i łokcia, nadgarstka czy stawów palców.

dr hab. med. Tomasz Mazurek prof. nadzw. GUMed

Kierownik Naukowy Akademii Chirurgii Ręki

Lis
6
pt
2020
Konferencja Kończyna Dolna, Kończyna Górna Co nas może zaskoczyć? @ Zamek Joanitów
Lis 6@12:30 – Lis 7@13:00

Konferencja Kończyna Dolna, Kończyna Górna
Co nas może zaskoczyć?

Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejną, już trzecią, odsłonę konferencji ortopedycznej organizowanej przez Lubuskie Centrum Ortopedii im. dr. Lecha Wierusza, która odbędzie się na zamku Szpitalników św. Jana w Łagowie Lubuskim w listopadzie 2020.

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

w listopadzie tego roku wspólnymi siłami Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii UM w Poznaniu oraz Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie zorganizowaliśmy drugie spotkanie ortopedów na Zamku Szpitalników św. Jana w Łagowie. Tym samym powróciliśmy do tradycji cyklicznych, naukowych konferencji ortopedycznych zainicjowanej przez LORO w roku 2006. A ponieważ tradycja zobowiązuje, więc kolejne sympozjum planujemy na rok 2020.
Spotkamy się 6-7 listopada, aby razem z zaproszonymi wykładowcami porozmawiać o trudnych sytuacjach diagnostycznych i klinicznych w schorzeniach kończyny dolnej i górnej. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane m.in. sesje Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego, Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia czy Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego.

Jako organizatorzy zapewniamy, że poza sporą dawką wykładów i dyskusji nie zabraknie zajęć praktycznych, w formie warsztatów, które przez lata były szczególnym wyróżnikiem spotkań łagowskich.

Zapraszamy do pełnego tajemnic zamku w Łagowie, do jednej z najciekawszych sal konferencyjnych w naszym kraju, na spotkanie w gronie najwybitniejszych specjalistów w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń kończyny dolnej… i tu mamy na myśli, oczywiście, naszych wykładowców oraz Państwa – naszych miłych Gości.

Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. n. med. Jacek Kruczyński
dr med. Marcin Sergiew

Kończyna dolna. Kończyna górna

Lis
19
czw
2020
7th Sports & Arthritis MSK Conference Hip and Pelvis @ Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto****
Lis 19@11:30 – Lis 21@15:40

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w 7. konferencji Sports & Arthritis, poświęconej diagnostyce obrazowej chorób stawu biodrowego i miednicy. Wśród wykładowców są wspaniałe nazwiska z Polski i zagranicy. Konferencja organizowana jest pod patronatem PLTR i ESSR.

Tematyka sesji obejmuje: imaging of the hip and pelvis, including FAI, inflammations, tumours, fractures, other painful conditions, such as greater trochanter pain syndrome, groin pain, pediatric hip, rheumatic hip.

Sesje wykładowe będę przeplatane pokazem badania USG stawu biodrowego, pachwiny, uda i pośladka.

W przeddzień konferencji odbędą się warsztaty MR, w czasie których pod okiem ekspertów uczestnicy będą uczyli się interpretacji badań stawu biodrowego i miednicy (po 2 osoby przy stacji opisowej).

Konferencję organizują: Zakład Radiologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Sekcja diagnostyki w medycynie sportowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego oraz Podkomisja zapalenia stawów ESSR.

 

Szczegółowy program oraz rejestracja na stronie [kliknij tutaj]. 

Lis
30
pon
2020
Konferencja Foot & Ankle Current Concepts 2020 @ Hotel Vienna House Easy Katowice
Lis 30@08:30 – Gru 1@14:30

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy!

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Międzynarodowe Sympozjum Ortopedyczne z cyklu Foot and Ankle Current Concepts. Tym razem wydarzenie odbędzie się w dniach 30 listopad – 01 grudzień 2020 roku w hotelu Vienna House Easy w Katowicach.

Kontynuując koncepcję przeglądu aktualnej wiedzy ortopedycznej w zakresie leczenia stawu skokowo-goleniowego i stopy w Komitecie Naukowym zasiądą uznane autorytety przedmiotowej dziedziny.

Struktura programu naukowego obejmie sesje robocze z prezentacjami wykładowców. Część wykładów będzie dodatkowo wzbogacona materiałami wideo z operacji. Każda sesja będzie zakończona panelem pytań i odpowiedzi.

Wierzymy, że podobnie jak przed dwoma laty, taka formuła Sympozjum pozwoli na prowadzenie otwartych dyskusji i wspólne wypracowanie konkluzji.

Zakres tematów przewodnich programu zawiera min. patologie ścięgien, operacje naprawcze po urazach, mononeuropatie, przodostopie, jak również zagadnienia z zakresu ortopedii dziecięcej i sportowej.

Jesteśmy przekonani, że Państwa obecność oraz możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami w gronie wykładowców i słuchaczy zapewni niepowtarzalną atmosferę wydarzenia.

Do zobaczenia w Katowicach!

Prof. dr hab. n. med. Marek Napiontek
Dr n. med. Tomasz Bienek

Wrz
2
czw
2021
II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów @ Centrum Kongresowe ICE Kraków
Wrz 2@09:00 – Wrz 5@17:15
II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów @ Centrum Kongresowe ICE Kraków

Szanowni Państwo,
przed nami II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Ośmielę się stwierdzić, że będzie to największe spotkanie środowiska w historii polskiej fizjoterapii. Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma refleksjami i moimi oczekiwaniami, jakie przychodzą mi do głowy w kontekście tego wydarzenia.

Organizujemy Kongres w czasach, w których zagadnienie ochrony zdrowia, obok tak istotnych spraw jak ekologia czy pozyskiwanie energii, urasta do rangi kluczowych wyzwań, przed którym stoi nie tylko nasz kraj, ale i cały świat. Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy:

starzejące się społeczeństwa, które żyją coraz dłużej, ale borykają się z większą niepełnosprawnością,
niezwykle dynamiczny rozwój technologii medycznych – coraz bardziej skutecznych, ale i bardziej kosztownych,
niedobór wykwalifikowanej kadry przy jednoczesnym stałym rozszerzaniu kompetencji zawodowych,
globalizacja, która sprawia, że chętnie migrujemy, ale nie zawsze migruje z nami opieka medyczna czy dokumentacja pacjenta,
chcemy jako pacjenci, żeby wokół nas funkcjonował powszechny, zdigitalizowany system, który zapewnia nam anonimowość, ochronę danych, kolejkowanie itd., ale z drugiej strony nadal oczekujemy specjalizacji, zindywidualizowanej opieki i podmiotowego podejścia.
Wyzwaniem jest więc zapewnienie ludziom w każdym wieku zdrowego życia. To jest cel, który moim zdaniem do 2030 roku powinien zostać osiągnięty w Polsce. Pomóc w tym może przede wszystkim znaczne zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej oraz kształcenie i rozwój wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia, a także wzrost kompetencji poza lekarskich zawodów medycznych. Podczas Kongresu, jako reprezentanci trzeciego pod względem liczebności zawodu medycznego, liczącego ponad 66 tysięcy członków, będziemy dyskutować nad przyszłością nie tylko fizjoterapii, ale i kształtu systemu ochrony zdrowia.

Kongresy naukowe to prawdziwa arena do wymiany poglądów – nawet tych niepopularnych czy skrajnych. Podczas 2 dni sesji i 2 dni warsztatów będziemy się nie tylko uczyć i inspirować, ale, mam taką nadzieję, także spierać i ścierać – zawsze merytorycznie, z klasą, bez niepotrzebnych emocji czy hejtu, z myślą o przyszłości polskiej i światowej fizjoterapii. Jesteśmy otwarci na taką dyskusję – zarówno podczas oficjalnych wystąpień, jak i w kuluarach imprezy. Chciałbym, aby II Kongres KIF był okazją do zaprezentowania bogactwa myśli i doświadczeń naszego środowiska.

Hasłem przewodnim Kongresu są specjalizacje kierunkowe – jak wspomniałem wcześniej, oczekują ich nie tylko fizjoterapeuci, ale i pacjenci. W każdej dziedzinie życia obserwujemy rozwój specjalizacji – nawet w tych najbardziej prozaicznych kwestiach. 50 lat temu na półkach sklepowych stał jeden rodzaj szamponu czy pasty do zębów – dziś mamy całe stoiska tych produktów – do różnych rodzajów włosów, dla klientów w różnym wieku. Podobnie rzecz ma się z usługami. Ochrona zdrowia podąża tym samym trendem, dlatego podczas Kongresu wygospodarujemy przestrzeń do dyskusji poświęconej wyłącznie specjalizacjom. O tym już wkrótce, w następnym liście.

II Kongres KIF ma jeszcze jedną niepowtarzalną cechę – jest nią niezwykle wysoki poziom merytoryczny imprezy. Do Państwa dyspozycji jest ponad 140 wykładów i 46 warsztatów, które obejmują wszelkie kwestie dotyczące fizjoterapii – wierzę, że każdy znajdzie dla siebie interesujące tematy, a opuszczając Kongres będzie miał poczucie, że spędził te kilka dni w pięknym Krakowie w sposób wartościowy i niezwykle przydatny zawodowo. Nie sposób tu wymienić wszystkich wykładowców czy prowadzących warsztaty, ale zapewniam, że to grono wybitnych specjalistów i praktyków, których renoma, uznawana w kraju i zagranicą, jest najlepszą rekomendacją do uczestnictwa w kwietniowym spotkaniu. Serdecznie zapraszam do osobistego zapoznania się z tym, co mają nam do powiedzenia podczas II Kongresu KIF.

Do zobaczenia w Krakowie!

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
dr hab. n. med. Maciej Krawczyk