ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Szanowni Państwo,
przed nami II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Ośmielę się stwierdzić, że będzie to największe spotkanie środowiska w historii polskiej fizjoterapii. Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma refleksjami i moimi oczekiwaniami, jakie przychodzą mi do głowy w kontekście tego wydarzenia.
Organizujemy Kongres w czasach, w których zagadnienie ochrony zdrowia, obok tak istotnych spraw jak ekologia czy pozyskiwanie energii, urasta do rangi kluczowych wyzwań, przed którym stoi nie tylko nasz kraj, ale i cały świat. Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy:
starzejące się społeczeństwa, które żyją coraz dłużej, ale borykają się z większą niepełnosprawnością,
niezwykle dynamiczny rozwój technologii medycznych – coraz bardziej skutecznych, ale i bardziej kosztownych,
niedobór wykwalifikowanej kadry przy jednoczesnym stałym rozszerzaniu kompetencji zawodowych,
globalizacja, która sprawia, że chętnie migrujemy, ale nie zawsze migruje z nami opieka medyczna czy dokumentacja pacjenta,
chcemy jako pacjenci, żeby wokół nas funkcjonował powszechny, zdigitalizowany system, który zapewnia nam anonimowość, ochronę danych, kolejkowanie itd., ale z drugiej strony nadal oczekujemy specjalizacji, zindywidualizowanej opieki i podmiotowego podejścia.
Wyzwaniem jest więc zapewnienie ludziom w każdym wieku zdrowego życia. To jest cel, który moim zdaniem do 2030 roku powinien zostać osiągnięty w Polsce. Pomóc w tym może przede wszystkim znaczne zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej oraz kształcenie i rozwój wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia, a także wzrost kompetencji poza lekarskich zawodów medycznych. Podczas Kongresu, jako reprezentanci trzeciego pod względem liczebności zawodu medycznego, liczącego ponad 66 tysięcy członków, będziemy dyskutować nad przyszłością nie tylko fizjoterapii, ale i kształtu systemu ochrony zdrowia.
Kongresy naukowe to prawdziwa arena do wymiany poglądów – nawet tych niepopularnych czy skrajnych. Podczas 2 dni sesji i 2 dni warsztatów będziemy się nie tylko uczyć i inspirować, ale, mam taką nadzieję, także spierać i ścierać – zawsze merytorycznie, z klasą, bez niepotrzebnych emocji czy hejtu, z myślą o przyszłości polskiej i światowej fizjoterapii. Jesteśmy otwarci na taką dyskusję – zarówno podczas oficjalnych wystąpień, jak i w kuluarach imprezy. Chciałbym, aby II Kongres KIF był okazją do zaprezentowania bogactwa myśli i doświadczeń naszego środowiska.
Hasłem przewodnim Kongresu są specjalizacje kierunkowe – jak wspomniałem wcześniej, oczekują ich nie tylko fizjoterapeuci, ale i pacjenci. W każdej dziedzinie życia obserwujemy rozwój specjalizacji – nawet w tych najbardziej prozaicznych kwestiach. 50 lat temu na półkach sklepowych stał jeden rodzaj szamponu czy pasty do zębów – dziś mamy całe stoiska tych produktów – do różnych rodzajów włosów, dla klientów w różnym wieku. Podobnie rzecz ma się z usługami. Ochrona zdrowia podąża tym samym trendem, dlatego podczas Kongresu wygospodarujemy przestrzeń do dyskusji poświęconej wyłącznie specjalizacjom. O tym już wkrótce, w następnym liście.
II Kongres KIF ma jeszcze jedną niepowtarzalną cechę – jest nią niezwykle wysoki poziom merytoryczny imprezy. Do Państwa dyspozycji jest ponad 140 wykładów i 46 warsztatów, które obejmują wszelkie kwestie dotyczące fizjoterapii – wierzę, że każdy znajdzie dla siebie interesujące tematy, a opuszczając Kongres będzie miał poczucie, że spędził te kilka dni w pięknym Krakowie w sposób wartościowy i niezwykle przydatny zawodowo. Nie sposób tu wymienić wszystkich wykładowców czy prowadzących warsztaty, ale zapewniam, że to grono wybitnych specjalistów i praktyków, których renoma, uznawana w kraju i zagranicą, jest najlepszą rekomendacją do uczestnictwa w kwietniowym spotkaniu. Serdecznie zapraszam do osobistego zapoznania się z tym, co mają nam do powiedzenia podczas II Kongresu KIF.
Do zobaczenia w Krakowie!
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
dr hab. n. med. Maciej Krawczyk